Αθλητικά

Published on October 4th, 2015 | by fileto

0

Ένας αγώνας μπάσκετ για καλό σκοπό στην Καβάλα

Φιλική νίκη με 71-66 εναντίον της Rustavi από τη Γεωργία πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου η Ε.Κ.Καβάλας ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Basketleague, στο πλαίσιο φιλανθρωπικού αγώνα για το Ίδρυμα «Αγία Μαρίνα». H Rustavi ξεκίνησε δυνατά και βρέθηκε με 19-18 μπροστά στο σκόρ στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Γιάννης Τζήμας που θέλησε να ξεκουράσει κάποιους παίκτες και δη τον Γιάννη Δεμερτζή, είδε την ομάδα του να βελτιώνεται στο δεύτερο δεκάλεπτο και να κλείνει το ημίχρονο με +11 (44-33).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Rustavi έτρεξε ένα σερί υπέρ με 0-7 (51-50) στο 1.58’’ πριν από το τέλος , όμως η Καβάλα επανήλθε και με 54-50 έκλεισε το δεκάλεπτο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με +10 (64-54) στο 6’.10’’ για να νικήσουν με 71-66.
Τους πόντους για την ομάδα της Καβάλας πέτυχαν: Γκόρντον 8(2), Ταπούτος 9(3), Κοστόφ 11(1), Βελισσαρίου 2, Κέμπ 13, Φαν Ντε Μάρς 13, Λίβας, Τζόουνς 4, Μέντλιν 2, Καλαϊντζίδης 5(1).